26 Temmuz 2009 Pazar

BU KÖYDE KİMYASAL YOK

PDA (Pembe Domates Ağı) ile tanıştığımdan bu yana doğal yetiştiricilik, bahçecilik konusunda bilgi ve tecrübem katlanarak çoğalmaya devam ediyor. Tanıştığım her köylüyle bilgi alışverişinde bulunarak öğrendiğim yeni bilgileri sizlerle paylaşıyorum.
Bu haftasonu gezimde İzmir-Karaburun-Yayla Köy'deydim. Adı gibi yaylada olan bu köyün nüfusu 40-50. Köyde yaşayanların neredeyse tamamı yaşlı. Gençlerin hepsi kente yerleşmiş. Küçük şirin bir köy.
Aslında bu köyden daha önceden defalarca geçmiştim ancak o zamanlar PDA ile tanışmadığım için köyün pek çok güzelliğini farkedememişim.
Dün yine bu güzel köyden geçerken köy çeşmesinde su içmek ve serinlemek için mola verdik. Buz gibi suyu ile elimizi yüzümüzü yıkayıp susuzluğumuzu giderdik. Çeşmenin hemen yanındaki asırlık çınar ağacının altına oturarak, mis gibi yayla havası soluyarak dinlenirken önümüzden iki köylü teyze geçti. Ellerinde demet demet fideler. Belli ki tarlaya gidiyorlar. Hemen 20 metre yanımızdaki 30-40 metre kareler halinde bölünmüş hobi bahçesini andıran yerin içine girdiler. Bende fotoğraf makinamla beraber hemen yanlarına gittim. Selam vererek tanıştım.
Teyzenin ismi Gülter. Çok neşeli, canayakın, konuşkan bir teyze.
Bir yandan benimle konuşuyor bir yandan bahçesine Beyaz lahana, brokoli, kereviz ve beyaz pancar ekiyor.
O konuşurken çevredeki minik bahçeleri tek tek inceliyordum. Bahçelerde sebze olarak yok yok. Fasülye, börülce, barbunya, kabak, kavun, karpuz, domates, patlıcan, bamya, biber, acur, salatalık ve meyve ağaçları...
Hepsi birbirinden sağlıklı yüzlerce sebze ve meyve hepsi bir yerde ekili. Gülter teyzeye "Zararlılarla nasıl mücadele ediyorsunuz?" diye soruyorum. Aldığım cevap karşısında hayretler içinde kalıyorum. "Burada hiç ilaç kullanmıyoruz." Yanmış keçi gübresi ve köyün çeşme suyu dışında hiçbir şey kullanmıyoruz" dedi.
Ancak bütün bu minik bahçelerin içinde belli aralıklarla ekili Fesleğenler ve kenarlarda ekili karanfiller dikkatimden kaçmadı.
Fesleğenlerin ne işe yaradığını sordum. "Bizim burada sebzenin arasında hep fesleğen ekilir" dedi. Atalarımız fesleğen bahçenin canıdır


Elinde Kereviz Fideleri olan Gülter Teyze

Köyün Çeşmesi

50-60 yıldır aynı domates yetiştiriliyor


Tüm bahçelerde fesleğen ekili.

Gülter Teyzenin Bahçesi

Hiç yorum yok: